Sprawdź, czy potrzebujesz Dyrektora Finansowego!
Poniżej przedstawiamy 7 głównych korzyści, które zyskasz zatrudniając CFO. Jeżeli którakolwiek dotyczy Twojej firmy, to warto poważnie pomyśleć o zatrudnieniu go w swojej firmie:
1. Pomaga podejmować lepsze decyzje.
Podstawowymi zadaniami dyrektora finansowego są:
- wnikliwe i regularne analizowanie wyników Twojej firmy,
- wskazanie właściwych miar, które najlepiej pokażą Ci jak rozwija się Twój biznes,
- wychwytywanie ważnych trendów, które mogą mieć wpływ na finanse Twojej firmy, a także
- tłumaczenie skąd biorą się zmiany w wynikach finansowych na przestrzeni czasu.
Dobre zrozumienie mechanizmów finansowe rządzących Twoją firmą pomoże Ci lepiej kierować operacyjną częścią biznesu. Trudno przecenić tą wiedzę. Dyrektor Finansowy patrzy na wszystko z dystansu i przez pryzmat cyfr. Jego rekomendacje nie bazują na emocjach.
Oczywiście, ryzyko jest czasem dobre, a nawet wskazane – ale musisz wiedzieć kiedy je podejmujesz.
2. Zwiększa spokój zarządzania firmą.
Większość przedsiębiorców analizując finanse firmy głównie patrzy wstecz i do dzisiaj. A to nie wystarcza. Potrzebne są prognozowanie, przygotowywanie budżetów i analiza ich wykonania, które wnoszą do firmy stabilność i spokój. Dyrektor Finansowy płynnie posługuje się tymi narzędziami i wie, jak sprawnie zbierać dane do prognoz, potrafi je przeanalizować i wyciągnąć odpowiednie wnioski.Bez wykonania tych czynności firma jest bardziej narażona na brak płynności finansowej, na nerwowe sytuacje w kluczowych dla niej momentach (jak np. moment płatności pensji) i osłabiona, kiedy trzeba negocjować (np. kluczowy kontrakt). Warto tego uniknąć.
3. Pilnuje poziomu gotówki.
Dyrektor Finansowy posiada właściwe narzędzia do pilnowania stanu środków znajdujących się na Twoich kontach.Ma doświadczenie w pilnowaniu finansów. Jest to jego główne zajęcie, dzięki czemu jest to stały i stabilny proces.
4. Generuje oszczędności.
Podstawowym zadaniem Dyrektora Finansowego jest pilnowanie kosztów. Zatrudnienie do firmy kogoś, kogo głównym zajęciem jest patrzenie na to, jak firma wydaje swoje pieniądze i pytanie o biznesową zasadność tych kosztów wystarcza, żeby poprawić wyniki.
5. Odzyskuje dla Ciebie Twój cenny czas.
W większości firm to prezes zajmuje się finansami.
- Prawdopodobnie założyłeś firmę, ponieważ dobrze znasz się na szyciu garniturów, pisaniu kodu źródłowego albo projektowaniu kampanii marketingowych.
- Prawdopodobnie nie zakładałeś firmy po to, żeby siedzieć w tabelkach.
Finanse to ważny element biznesu, ale prezes ma zarządzać całą firmą, mieć czas na prace nad wizją firmy i rozwojem ludzi. W perspektywie długoterminowej brak odpowiednich umiejętności i czasu sprawi, że pilnowanie finansów stanie się czynnością żmudną i męczącą. Warto dość szybko oddać tęfunkcję osobie, która zrobi to lepiej. Dodatkowo posiada magiczną umiejętność rozmowy z księgową.
6. Zwiększa bezpieczeństwo Twoje i Twojej firmy.
Profesjonalny Dyrektor Finansowy jest osobą, która kształciła się po to, żeby wskazywać Ci ryzyka, które zagrażają Twoje firmie.Tych ryzyk jest bardzo dużo: zaczynając od identyfikowania niezapłaconych podatków przez nadmierną koncentrację sprzedaży na małe ilości klientów, przez pogarszające się warunki płatności wybranych odbiorców, aż po wysychające konto bankowe. Dyrektor Finansowy szczegółowo przeanalizuje każdą umowę i wychwyci niekorzystne zapisy, poinformuje Cię o ważnych zmianach w podatkach, wskaże czego unikać, przedstawi analizę wydatków i zasugeruje kierunek zmian.Raportowanie finansów przynosi wymierne korzyści tylko, jeżeli odbywa się regularnie.
7. Wzmacnia przewagę konkurencyjną Twojej firmy.
W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć dobry produkt, fantastyczny zespół, wizjęi strategięrozwoju oraz odpowiednią reklamę. Większość firm tym dysponuje i nie jest to gwarancja sukcesu. Sukces wyznacza umiejętność utrzymania się na rynku i osiąganie profitów, a także inwestowanie w dalszy rozwój firmy. Aby było to możliwe, trzeba umiejętnie zarządzać finansami swojej firmy. Dyrektor Finansowy zna mechanizmy, dzięki którym będziesz nie tylko umiał analizować wyniki finansowe, ale też prognozować i planować przyszłe wydatki. To inwestycja w długofalowy rozwój firmy.