Kiedy jest dobry moment, żeby zatrudnić Dyrektora Finansowego?

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

Zatrudnienie kompetentnego Dyrektora Finansowego na pełny etat to dla firmy miesięczny koszt co najmniej 15.000 PLN netto miesięcznie. Dlatego też na zatrudnienie kogoś na to stanowisko decydują się najczęściej duże, dojrzałe firmy. 

Mali przedsiębiorcy, który dopiero zaczynają swoją działalność na ogół nie mają dostępu do cennej wiedzy, którą wnosi do firmy CFO.   

" A co by było, gdyby już od samego początku istnienia firmy, mogła ona mieć dostęp do kompetentnego Dyrektora Finansowego i jego koszt zaczynał by się od 1.600 PLN netto miesięcznie?

W Value Finance stworzyliśmy usługę Dyrektora Finansowego na godziny wiedząc jak bardzo wiedza finansowa pomaga przedsiębiorcom na początku ich drogi. 

Poniżej dowiesz się dokładnie jak Dyrektor Finansowy na godziny może pomóc Twojej firmie na kolejnych etapach jej rozwoju.

Etap I

Pierwszym etapem rozwoju każdej firmy jest stworzenie produktu lub usługi. Często ten etap finansowany jest z inwestycji z zewnątrz albo oszczędności przedsiębiorcy. Zaczynając biznes warto zastanowić się i oszacować, jak długo będziemy tworzyć naszą usługę lub produkt. Nawet jeśli będzie w tym dużo “wróżenia z fusów” i niewiadomych, to warto to zrobić. Pozwoli to na stworzenie budżetu i zaplanowanie kosztów. Dyrektor Finansowy pomoże Ci stworzyć taki plan i regularnie analizować w jakim tempie zasoby są zużywane. CFO pomoże Ci również wybrać właściwą formę działalności i odpowiednio ułożyć prace z księgową.

Rola CFO w etapie I: Stworzenie planu inwestycji i wydatków. Bieżąca analiza zasobów.

Koszt CFO na godziny Value Finance: od 1.600 PLN miesięcznie 

Koszt CFO na etat: ok. 15.000 PLN miesięcznie 

Etap II

Drugim etapem rozwoju firmy jest intensywna promocja i sprzedaż nowo powstałego produktu / usługi. Na tym etapie Dyrektor Finansowy pomoże Ci przełożyć plany sprzedażowe na plan finansowy. Co to oznacza? Dokładnie wyliczy rentowność zarówno na poziomie pojedynczego produktu / usługi / projektu / linii biznesu, jak i na poziomie całej firmy. CFO czuwa też nad tym, żeby ten plan był co miesiąc rozliczany, a wszelkie odchylenia analizowane. 

Rola CFO w etapie II: Stworzenie planu finansowego i rozliczanie budżetu. Wyliczanie rentowności. Bieżąca analiza zasobów. Ułożenie podstawowych procesów.

Koszt CFO na godziny Value Finance: od 4.000 PLN miesięcznie 

Koszt CFO na etat: 15.000 PLN miesięcznie 

Etap III

Naturalną konsekwencją skutecznego budowania sprzedaży i marketingu jest rozrost firmy. Na tym etapie rozwoju przedsiębiorstwa rola Dyrektora Finansowego opiera się na pilnowaniu rentowności firmy, analizie wykonania planu finansowego i i obliczaniu realnego zwrotu z inwestycji w sprzedaż i marketing. Im większa firma, tym więcej przychodów i zasobów, ale też tym więcej kosztów. Bez ustrukturyzowania finansów można wpaść łatwo w pułapkę i stracić kontrolę nad tym czy i ile zarabiasz. Regularna analiza i raportowanie, które przygotuje dla Ciebie CFO, uświadomi Ci, na jakim poziomie rozwoju faktycznie jest Twoja firma i co się w niej tak naprawdę dzieje. 

Rola CFO w etapie III: Realna ocena wzrostu i rozwoju firmy pod kątem finansów, analiza rentowności i zyskowności inwestycji.  

Koszt CFO na godziny Value Finance: od 7.000 PLN miesięcznie 

Koszt CFO na etat: 15.000 PLN miesięcznie 

Etap IV

W miarę rozwoju firmy wzrastają koszty stałe. W przeciwieństwie do kosztów zmiennych, koszty stałe trudno szybko zmniejszyć. Dlatego ważne jest budowanie coraz lepszych prognoz finansowych, pokazujących jaki jest wymagany poziom sprzedaży i marży, aby opłacić wszystkie koszty i otrzymać planowany zysk. Dyrektor Finansowy dokładnie wie, jak takie prognozowanie przeprowadzić. Na tym etapie dodatkowo CFO zaczyna coraz głębiej analizować zasadności ponoszonych kosztów. 

" Prace CFO w dojrzałej firmie można porównać do pracy ogrodnika, który regularnie przycina swoje drzewo, żeby zdrowo i dobrze rosło.

Dokładnie to samo robi CFO z kosztami. Przynajmniej raz w miesiącu dokładnie analizuje zasadność ponoszonych kosztów i wycina niepotrzebne koszty, aby firma zdrowo rosła.

Oczywiście, każda firma ma okresy, w których intensywnie inwestuje w swój biznes. Rolą dyrektora finansowego jest analiza momentu, w którym warto te inwestycje zakończyć bądź je zmodyfikować. 

W miarę wzrostu przedsiębiorstwa pojawiają się też kredyty. Mądrze wykorzystane są bardzo pomocne dla firmy, ale trzeba pamiętać, że bardzo łatwo można się zadłużyć i stracić nad tym kontrolę. Wiedza Dyrektora Finansowego pomaga sprawnie nawigować w świecie produktów finansowych. Dba on o to, aby się nie “przekredytować” i nie stracić płynności finansowej.

Rola CFO w etapie IV: optymalizacja kosztów i kredytów w firmie

Koszt CFO na godziny Value Finance: ok 10.000 PLN miesięcznie 

Koszt CFO na etat: 15.000 PLN miesięcznie 

Jak widać powyżej, Dyrektor Finansowy przydaje się w firmie na każdym etapie jej rozwoju. Na początku nie jest potrzebny na cały etat, ale na pewno warto skorzystać z jego usług i zadbać o takie aspekty jak planowanie finansów, inwestycji, kredytów, czy bieżąca analiza zasobów. 

Świadomi tego jak bardzo małe firmy potrzebują wiedzy finansowej, stworzyliśmy usługę dyrektora finansowego na godziny. 

" Dobre poukładanie spraw finansowych już na samym początku życia firmy jest tanie i efektywne, a jednocześnie niezbędne, jeśli myślimy długoterminowo.

Tak, jak profilaktyka jest tańsza niż leczenie, tak gwarancja nie popełniania podstawowych błędów finansowych na początku będzie rentowniejsza, niż późniejsze ich naprawianie.

 Uwaga: ceny podane w artykule są cenami netto.

Jeżeli zastanawiasz się od czego zacząć wdrożenie profesjonalnego zarządzania finansami w Twojej firmie, możesz zamówić bezpłatną konsultację z naszym ekspertem za pomocą poniższego przycisku.

vf blog wpis photo 1

Przeczytaj również