Na pewno słyszałeś o procesie tworzenia budżetu w przedsiębiorstwie, ale czy wiesz jakie płyną z niego korzyści i na co zwracać uwagę?
Budżetowanie można porównać do układania puzzli: na początku trudno zrozumieć całość, ale jak poukładamy i dopasujemy do siebie wszystkie elementy to obraz staje się jasny i klarowny, a my możemy cieszyć się z uzyskanego efektu.
I Narzędzie do planowania celów.
Budżetowanie to narzędzie służące do planowania celów Twojej firmy. Dzięki niemu będziesz w stanie prognozować stan swojego przedsiębiorstwa, jego aktywów, kapitałów, kosztów i przychodów oraz innych aspektów wartościowych. Umożliwia śledzenie realizacji planu przedsiębiorstwa i identyfikację powstających odchyleń, a także związanych z nimi szans i zagrożeń.
II Służy poznaniu i zaplanowaniu przychodów i kosztów.
Pozwala szczegółowo poznać i efektywnie planować strukturę przychodów i kosztów. Szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy kluczowe jest żeby zrozumieć i mieć pod kontrolą wszystkie operacje finansowe jakie musimy wykonać. Zrozumienie i zaplanowanie kosztów pozwoli nam uniknąć pułapki, w którą wielu przedsiębiorców wpada i zachować płynność finansową. Symulowanie i ukazywanie finansowych efektów planowanych przez nas aktywności sprawi, że będziemy mieć pod kontrolą finanse swojej firmy w perspektywie długoterminowej.
III Pokazuje rentowność produktów i projektów.
Dostarcza informacji o rentowności produktów i projektów. Wydaje Ci się, że wiesz ile zarabiasz na danym produkcie. Ile kosztuje Cię dany pracownik. Jesteś przekonany, że dobrze wyliczyłeś marżę. Ale czy masz pewność, że wszystkie elementy układanki dobrze do siebie pasują? Czy wszystkie elementy finansowe są odpowiednio zsynchronizowane i zaplanowane w perspektywie długoterminowej?
IV Pomaga monitorować postępy rozwoju firmy.
Pozwala na bieżące monitorowanie rozwoju przedsiębiorstwa. Może Ci się to podobać lub nie, ale wszystko zapisane jest w liczbach. Dobrze zorganizowany budżet jest efektywnym rozwiązaniem pozwalającym na monitorowanie rozwoju przedsiębiorstwa. Dzięki niemu można szybko reagować jeśli dzieje się coś nieprzewidywalnego i niebezpiecznego dla finansów naszej firmy. Można dostosować obecne działania lub wdrożyć nowe, które rozwiążą problem i pomoga osiągnąć założone cele.
V Pokazuje pracownikom dokąd zmierza firma.
Buduje w Twojej organizacji świadomość zakładanej strategii i roli każdego działu w jej realizacji. To bardzo ważny element motywacyjny dla całego zespołu. Pokazuje wszystkim gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy, jakie są nasze cele. Pozwala poczuć się wszystkim pracownikom jak jeden zespół. Ponadto, zawiera informację o oczekiwaniach zarządu w stosunku do menedżerów, co buduje transparentność i wzmacnia identyfikację pracowników z firmą.
VI Ułatwia koordynację działań.
Umożliwia koordynację zadań i działań wewnątrz komórek organizacyjnych. Budżet pozwala spojrzeć z góry na całą firmę i określić moment w jakim właśnie się znajduje. Ale jest też świetnym narzędziem umożliwiającym szczegółową koordynację działań w ramach zespołów. Polega to na postawieniu konkretnych i mierzalnych celów przychodowych i wynikowych komórki, które stanowią podstawę i punkt odniesienia do oceny jej efektywności.
VII Pokazuje planowany cash flow.
Określa potrzeby gotówkowe firmy i minimalizuje ryzyko niekontrolowanej utraty płynności. Wiele osób błędnie myli pojęcie budżetowania z planowaniem finansowym. Budżetowanie koncentruje się na wykonaniu tego co zostało przyjęte do realizacji w określonej perspektywie czasowej. Można obrazowo powiedzieć, że plany są formą opisu przyszłości, natomiast budżetowanie jest związane z efektywnym gospodarowaniem zasobami jakie posiadamy. Dzięki temu budżetowanie pozwala nam na bieżące kontrolowanie płynności finansowej i minimalizuje ryzyko związane z jej utratą.
VIII Wskazuje na wąskie gardła Twojej firmy.
Pozwala na identyfikację ,,wąskich gardeł” w przedsiębiorstwie. Coś ogranicza efektywność Twojego zespołu, ale nie wiesz gdzie dokładnie leży problem? Jakiś czynnik hamuje cały proces decyzyjny i Twoja firma nie jest w stanie skutecznie i dynamicznie reagować na sytuację rynkową? Budżetowanie jest dobrym sposobem pozwalającym na identyfikację różnego rodzaju wąskich gardeł utrudniających efektywne zarządzanie zespołem.